Little Three T&F Championship



Licensed to Northeast Sports Timing Service - Contractor License
                                       HY-TEK's Meet Manager 4/19/2014 04:12 PM
                       Little Three T&F Meet - 4/19/2014                       
                       Amherst College - Amherst, Mass.                        
                          Results: www.nestiming.com                           
                                    Results                                    
 
Women 100 Meter Dash
=====================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
Finals
  1 Blake, Karen              FR Amherst                12.25      12.01   1.6   7   
  2 Weatherall, Grace         SO Williams               12.71      12.63   1.6   5   
  3 Luning, Melissa           JR Wesleyan               12.97      12.69   1.6   4   
  4 Foster, Idara             JR Wesleyan               12.54      12.77   1.6   3   
  5 Jones, Shyloe             SR Amherst                13.22      13.45   1.6   2   
  6 Stewart, Haley            JR Williams               13.49      13.83   1.6   1   
 
Women 200 Meter Dash
========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind H# Points
========================================================================================
  1 Bates, Naomi              SR Amherst                24.54      25.19   2.6  2   7   
  2 Summers, Taylor           SO Amherst                26.95      26.30   2.6  2   5   
  3 Adamson, Kelsey           SO Williams               25.89      26.35   2.6  2   4   
  4 Luning, Melissa           JR Wesleyan               26.50      26.46   2.6  2   3   
  5 Hensley, Victoria         SO Amherst                26.92     x26.76   2.6  2 
  6 Foster, Idara             JR Wesleyan               26.10      26.99   2.6  2   2   
  7 Whelan, Sarah             FR Amherst                28.00     x27.25   4.5  1 
  8 Brand-Thomas, Itai        JR Amherst                27.77     x28.17   4.5  1 
  9 Subbiah, Melanie          FR Williams               27.70      28.23   4.5  1   1   
 10 Levy, Molly               JR Amherst                28.67     x28.51   4.5  1 
 10 Donaldson, Leyna          SR Wesleyan               28.00     x28.51   4.5  1 
 12 Harris, Nia               SR Amherst                28.86     x28.93   4.5  1 
 13 Stewart, Haley            JR Williams               27.00     x29.64   2.6  2 
 
Women 400 Meter Dash
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Cogswell, Sydney          SO Wesleyan               59.82      59.11    7   
  2 Hensley, Victoria         SO Amherst                59.79    1:00.29    5   
  3 Graves, Ashley            JR Williams             1:00.79    1:03.00    4   
  4 Whelan, Sarah             FR Amherst              1:01.00    1:03.10    3   
  5 Adamson, Kelsey           SO Williams             1:00.24    1:03.14    2   
  6 Rajgopal, Nikita          FR Wesleyan             1:03.35    1:03.60    1   
  7 Stoll, Mary Margaret      FR Amherst              1:05.00   x1:05.70  
 
Women 800 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Bardos, Aidan             FR Wesleyan             2:21.00    2:19.49    7   
  2 Herrera, Hannah           FR Amherst              2:18.00    2:20.32    5   
  3 Moehl, Keelin             SO Amherst              2:19.00    2:21.19    4   
  4 Peard, Maggie             FR Williams             2:19.00    2:21.82    3   
  5 Dao, Amy                  SR Amherst              2:18.00   x2:22.27  
  6 Ellingson, Kelli          JR Amherst              2:19.00   x2:23.56  
  7 Foster, Sarah             SO Amherst              2:22.00   x2:26.68  
  8 Leet-Otley, Kendall       FR Williams             2:21.00    2:28.08    2   
  9 Tripathi, Jaya            SR Amherst              2:31.50   x2:33.85  
 10 Hebner, Christina         FR Wesleyan             2:29.00    2:38.06    1   
 
Women 1500 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Mirecki, Brianne          SR Williams             4:37.00    4:48.38    7   
  2 Lazare, Libby             SR Wesleyan             4:55.00    4:53.87    5   
  3 Tarantino, Olivia         JR Amherst              4:55.00    4:54.92    4   
  4 Elmendorf, Caroline       FR Wesleyan             5:00.00    4:57.79    3   
  5 Lee, Louisa               SR Williams             4:52.00    5:00.62    2   
  6 Kaulbach, Jasia           SR Amherst              5:04.00    5:02.59    1   
  7 Walker, Lisa              SR Amherst              5:00.90   x5:03.72  
  8 Gornisiewicz, Savanna     FR Amherst              5:07.46   x5:07.91  
  9 Lembo, Cara               FR Amherst              5:12.74   x5:08.31  
 10 Frenzel, Tess             FR Amherst              5:12.00   x5:08.45  
 11 McHenry, Kathryn          FR Amherst              5:11.43   x5:09.51  
 12 Kaliski, Jessica          JR Amherst              5:04.00   x5:10.05  
 13 Hebner, Christina         FR Wesleyan             4:58.59   x5:11.18  
 14 Dutra, Karley             SR Wesleyan             5:20.00   x5:12.47  
 15 Zimmerman, Eliana         FR Wesleyan             5:30.00   x5:20.25  
 16 Riggs, Juli               FR Wesleyan             5:24.22   x5:31.42  
 
Women 5000 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Zehner, Emma              FR Williams            18:20.00   18:12.04    7   
  2 Richardson, Margaret      SO Williams            18:49.60   18:35.65    5   
  3 Shea, Emily               SO Williams            18:38.29  x18:35.75  
  4 Schassberger, Molly       FR Wesleyan            18:46.47   18:43.29    4   
  5 Briskin, Elizabeth        JR Amherst             18:45.00   18:44.59    3   
  6 Pande, Nina               FR Williams            19:15.00  x19:36.93  
  7 Rose, Caroline            SO Amherst             19:00.00   19:41.40    2   
  8 Akerson, Joie             FR Wesleyan            20:20.00   20:36.97    1   
 
Women 100 Meter Hurdles
=====================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1 Livious, Sierra           SR Wesleyan               15.58      15.72   1.4   7   
  2 Ngbokoli, Alyza           FR Williams               15.74      15.77   1.4   5   
  3 Palmer, Renee             FR Wesleyan               16.30      16.33   1.4   4   
  4 Herold, Kiana             FR Amherst                           16.55   1.4   3   
  5 Donaldson, Leyna          SR Wesleyan               16.91     x16.97   1.4 
  6 Subbiah, Melanie          FR Williams               17.50      18.80   1.4   2   
  7 Weatherall, Grace         SO Williams               15.15     x19.90   1.4 
 
Women 400 Meter Hurdles
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Ngbokoli, Alyza           FR Williams             1:03.89    1:04.31    7   
  2 Jonathan, Geneva          JR Wesleyan             1:06.90    1:06.83    5   
  3 Winkler, Rebecca          SO Wesleyan             1:09.50    1:09.19    4   
  4 Pitmon, Elise             SO Williams             1:10.00    1:10.74    3   
  5 Goodman, Hannah           SO Wesleyan             1:10.00   x1:11.55  
  6 Fincher, Tayana           FR Williams             1:14.00   x1:13.10  
 -- Mejia, Dianna             JR Williams             1:04.49         DQ   Hurdle violation
 
Women 3000 Meter Steeplechase
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 McNaughton, Kathryn       SO Williams            11:58.00   11:33.98    7   
  2 Black, Betsy              SO Amherst             12:08.54   12:00.51    5   
 
Women 4x100 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Amherst  'A'                                        49.01      48.60    7   
     1) Summers, Taylor SO              2) Jones, Shyloe SR               
     3) Bates, Naomi SR                 4) Blake, Karen FR                
     5) Atadja, Louise SO               6)                                
  2 Williams  'B'                                       49.50     x50.08  
     1) Dyce, Candice FR                2) Ngbokoli, Alyza FR             
     3) Weatherall, Grace SO            4) Adamson, Kelsey SO             
  3 Wesleyan  'A'                                       48.34      54.88    5   
     1) Foster, Idara JR                2) Martin, Ellie SO               
     3) Walker, Alexis SO               4) Luning, Melissa JR             
 -- Williams  'A'                                       48.14        DNF  
     1) O'Brien, Jessica SO             2) Murashige, Amanda SR           
     3) Lynch, Annie SR                 4) Mejia, Dianna JR               
 
Women 4x400 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Williams  'A'                                     3:52.00    3:54.60    7   
     1) O'Brien, Jessica SO             2) Lynch, Annie SR                
     3) Murashige, Amanda SR            4) Mejia, Dianna JR               
  2 Wesleyan  'A'                                     4:12.00    4:07.74    5   
     1) Winkler, Rebecca SO             2) Rajgopal, Nikita FR            
     3) Bardos, Aidan FR                4) Goodman, Hannah SO             
  3 Amherst  'A'                                      4:11.47    4:11.51    4   
     1) Foster, Sarah SO                2) Ellingson, Kelli JR            
     3) Brand-Thomas, Itai JR           4) Dao, Amy SR                    
 
Women High Jump
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Herold, Kiana             FR Amherst                1.69m      1.64m    5-04.50   7   
     1.38 1.43 1.48 1.53 1.58 1.64 1.69 
        P    P    P    O    O   XO  XXX 
  2 Rogers, Chloe             FR Williams               1.55m      1.53m    5-00.25   5   
     1.38 1.43 1.48 1.53 1.58 
        P    P    P   XO  XXX 
  3 Pitmon, Elise             SO Williams                          1.48m    4-10.25   4   
     1.38 1.43 1.48 1.53 
        O    O   XO  XXX 
  4 Bacchus, Alexandra        FR Wesleyan               1.49m      1.43m    4-08.25   3   
     1.38 1.43 1.48 
       XO   XO  XXX 
 
Women Pole Vault
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Adams, Jenna              SR Williams               3.80m      3.65m   11-11.75   7   
     1.50 2.75 3.05 3.50 3.65 3.85 
        P    P    P   XO    O  XXX 
  2 Kennedy, Kiley            SO Wesleyan               3.05m      2.75m    9-00.25   5   
     1.50 2.75 3.05 
        P    O  XXX 
  3 Adamson, Kelsey           SO Williams                          1.50m    4-11.00   4   
     1.50 
      XXO 
 
Women Long Jump
===============================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind           Points
===============================================================================================
  1 Bates, Naomi              SR Amherst                5.89m      5.82m   1.6  19-01.25   7   
     FOUL(1.5) 5.82m(1.6) 5.53m(1.1) PASS           
  2 Summers, Taylor           SO Amherst                5.15m      5.38m   2.5  17-08.00   5   
     5.38m(2.5) 5.22m(1.4) 5.13m(1.1) PASS           
  3 Weatherall, Grace         SO Williams               5.31m      5.32m   2.0  17-05.50   4   
     4.93m(1.1) 5.32m(2.0) 4.89m(+0.0) 5.08m(2.0)      
  4 Walker, Alexis            SO Wesleyan               5.42m      5.18m   1.0  17-00.00   3   
     5.18m(1.0) 5.14m(0.7) 4.90m(1.5) 4.43m(3.7)      
  5 Dyce, Candice             FR Williams               5.20m      5.13m   2.2  16-10.00   2   
     5.13m(2.2) 4.89m(1.2) 5.06m(0.7) 5.10m(2.7)      
  6 Zifkin, Elena             SO Williams               5.00m     x5.02m   3.3  16-05.75 
     FOUL(3.2) 5.02m(3.3) 5.00m(-0.6) 5.01m(1.6)      
  7 Atadja, Louise            SO Amherst                4.75m     x4.88m   2.7  16-00.25 
     4.88m(2.7) 4.69m(1.6) 4.75m(0.5) FOUL(3.4)      
  8 Blanter, Dina             FR Williams                         x4.36m   0.9  14-03.75 
     FOUL(0.5) FOUL(0.8) 4.36m(0.9) 4.25m(1.8)      
 
Women Triple Jump
===============================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind           Points
===============================================================================================
  1 Bates, Naomi              SR Amherst               10.88m     11.30m   0.5  37-01.00   7   
     FOUL(2.7) 10.99m(0.5) 11.18m(1.7) 11.30m(0.5)      
  2 Dyce, Candice             FR Williams              11.54m     11.13m   3.0  36-06.25   5   
     FOUL(2.3) 10.89m(0.9) 11.13m(3.0) 10.78m(2.1)      
  3 Rogers, Chloe             FR Williams              11.45m     10.88m   1.9  35-08.50   4   
     10.27m(0.4) 10.69m(2.0) 10.47m(-0.6) 10.88m(1.9)      
  4 Bacchus, Alexandra        FR Wesleyan              10.77m     10.69m   1.7  35-01.00   3   
     10.66m(2.1) 10.36m(1.2) 10.49m(2.5) 10.69m(1.7)      
  5 Zifkin, Elena             SO Williams              10.50m    x10.59m   3.4  34-09.00 
     10.41m(3.0) FOUL(1.1) 10.59m(3.4) FOUL(2.1)      
  6 Atadja, Louise            SO Amherst                9.80m      9.52m   2.6  31-03.00   2   
     9.40m(2.1) 9.27m(2.8) 9.31m(2.6) 9.52m(2.6)      
 
Women Shot Put
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Avril, Amina              SR Williams              13.15m     12.66m   41-06.50   7    2nd best 12.38
      11.62m  11.38m  12.38m  12.66m       
  2 Livious, Sierra           SR Wesleyan              13.09m     12.66m   41-06.50   5    2nd best 12.32
      12.22m  12.66m  FOUL  12.32m      
  3 Jonathan, Orelia          JR Wesleyan               8.92m      9.76m   32-00.25   4   
      9.40m  9.76m  FOUL  9.12m      
  4 Meleroe, Schuyler         FR Williams               8.70m      8.72m   28-07.50   3   
      8.66m  8.52m  8.62m  8.72m      
  5 Herold, Kiana             FR Amherst                8.18m      7.82m   25-08.00   2   
      7.36m  7.32m  7.74m  7.82m      
 
Women Discus Throw
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Avril, Amina              SR Williams              43.40m     44.12m     144-09   7   
      FOUL  44.12m  41.24m  FOUL      
  2 Moran-Olivas, Alejandra   FR Williams              32.70m     34.38m     112-09   5   
      FOUL  31.88m  34.38m  29.61m      
  3 Jonathan, Orelia          JR Wesleyan              31.23m     32.40m     106-03   4   
      30.99m  32.40m  31.56m  29.51m      
  4 Livious, Sierra           SR Wesleyan              28.35m     31.39m     103-00   3   
      28.69m  FOUL  FOUL  31.39m      
  5 Meleroe, Schuyler         FR Williams              26.73m    x26.47m      86-10 
      FOUL  26.17m  FOUL  26.47m      
 
Women Hammer Throw
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Avril, Amina              SR Williams              57.28m     51.66m     169-06   7   
      FOUL  FOUL  51.66m  FOUL      
  2 Livious, Sierra           SR Wesleyan              46.29m     49.56m     162-07   5   
      48.18m  47.18m  49.20m  49.56m      
  3 Jonathan, Orelia          JR Wesleyan              40.11m     40.22m     131-11   4   
      37.66m  40.22m  38.56m  38.02m      
  4 Berry, Bethany            SO Williams              42.55m     39.84m     130-08   3   
      FOUL  39.84m  34.22m  35.36m      
  5 Moran-Olivas, Alejandra   FR Williams              33.80m    x34.82m     114-03 
      33.56m  34.82m  FOUL  34.72m      
 
Women Javelin Throw
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Moran-Olivas, Alejandra   FR Williams              31.00m     30.87m     101-03   7   
      30.87m  29.69m  29.61m  30.66m      
  2 Martin, Ellie             SO Wesleyan              30.75m     27.97m      91-09   5   
      27.97m  FOUL  25.98m  27.16m      
  3 Jonathan, Geneva          JR Wesleyan              26.15m     23.90m      78-05   4   
      23.90m  22.40m  23.16m  21.32m      
  4 Herold, Kiana             FR Amherst                          20.16m      66-02   3   
      18.98m  FOUL  18.85m  20.16m      
  5 Zifkin, Elena             SO Williams                         19.22m      63-01   2   
      19.22m  19.14m  18.69m  16.84m      
 
Men 100 Meter Dash
========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind H# Points
========================================================================================
  1 Drew, LaDarius            JR Wesleyan               11.14      10.99   1.1  2   7   
  2 Nowell, Jared             JR Williams               11.25      11.09   1.1  2   5   
  3 Matthew, Thomas           SO Amherst                11.29      11.29   1.1  2   4   
  4 Deaderick, Paul           JR Williams               11.27      11.31   1.1  2   3   
  5 Paulino, Javier           SR Amherst                11.70      11.41   2.0  1   2   
  6 Young, Josh               FR Amherst                11.53     x11.45   1.1  2 
  7 Chen, Youle               FR Williams                         x12.01   2.0  1 
  8 Rao, Brooks               FR Williams               12.44     x12.03   2.0  1 
  9 Spivey, Jon               SO Wesleyan               12.01      12.31   1.1  2   1   
 10 Ong, Jonathan             JR Wesleyan               12.30     x12.32   2.0  1 
 11 Flemming, Khalil          SO Amherst                11.52     x19.69   1.1  2 
 
Men 200 Meter Dash
========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind H# Points
========================================================================================
  1 Drew, LaDarius            JR Wesleyan               22.15      21.92   3.6  2   7   
  2 Melton, Matt              SR Amherst                22.69      22.16   3.6  2   5   
  3 Nowell, Jared             JR Williams               22.85      22.46   3.6  2   4   
  4 Persons, Kevin            SO Williams               22.71      22.61   3.6  2   3   
  5 Deaderick, Paul           JR Williams               23.41     x23.21   2.3  1 
  6 Kennelly, Dennis          SO Amherst                23.15      23.26   3.6  2   2   
  7 Paulino, Javier           SR Amherst                23.65     x23.29   2.3  1 
  8 Young, Josh               FR Amherst                23.28     x23.39   2.3  1 
  9 Nichols, Noah             SR Wesleyan                          23.86   2.3  1   1   
 10 Daring, Emmanuel          JR Williams               22.47     x23.93   3.6  2 
 11 Rao, Brooks               FR Williams               24.90     x25.02   2.3  1 
 12 Ong, Jonathan             JR Wesleyan               25.50     x25.45   2.3  1 
 
Men 400 Meter Dash
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Melton, Matt              SR Amherst                48.65      49.30    7   
  2 Schneider, Eric           JR Williams               50.50      50.90    5   
  3 Owiti, Keith              SO Williams               50.81      51.52    4   
  4 Ameri, Luca               JR Wesleyan                          51.62    3   
  5 Codola, Nick              JR Amherst                50.50      52.23    2   
  6 Tavarez, Greg             SO Wesleyan               54.00      54.71    1   
  7 Reighard, Charlie         SR Amherst                55.00     x58.71  
 
Men 800 Meter Run
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Yannacone, Steven         FR Williams             1:54.93    1:54.37   2   7   
  2 Wolf, Nick                SR Williams             1:55.00    1:54.78   2   5   
  3 Sklar, Romey              JR Amherst              1:56.00    1:54.81   2   4   
  4 Burrington, Samuel        FR Williams             1:56.50   x1:56.81   2 
  5 Harrison, Brent           SO Amherst              1:56.00    1:58.29   2   3   
  6 Lucey, Steven             FR Amherst              1:58.00   x1:58.95   2 
  7 Elek, Lucas               FR Williams             1:58.50   x1:59.64   1 
  8 Cogswell, Chris           SR Williams             2:01.00   x2:01.01   1 
  9 Sutton, John              JR Williams             1:58.50   x2:03.54   1 
 10 Brauchle, Paul            FR Wesleyan             2:00.04    2:05.05   2   2   
 11 Mapoma, Chando            SO Wesleyan             2:12.24    2:14.28   1   1   
 
Men 1500 Meter Run
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Inde, Aldis               JR Williams             4:01.00    4:00.74   2   7   
  2 Townsend, Cole            JR Williams             3:59.32    4:01.19   2   5   
  3 Lee, Chris                SR Williams             4:01.00   x4:03.51   2 
  4 Beaudoin, Andrew          JR Williams             3:59.90   x4:05.09   2 
  5 Dudek, Will               FR Wesleyan             4:05.00    4:06.52   2   4   
  6 Ford, Todd                SO Williams             3:58.00   x4:07.39   2 
  7 Tarduno, Matthew          SO Williams             4:15.00   x4:08.13   1 
  8 Brauchle, Paul            FR Wesleyan             4:17.95    4:09.18   1   3   
  9 Bieder, Evan              JR Wesleyan             4:00.00   x4:10.06   2 
 10 Harrison, Brent           SO Amherst              4:02.00    4:10.56   2   2   
 11 Hale, Peter               FR Williams             4:05.00   x4:11.16   1 
 12 Titcomb, Taylor           SO Wesleyan             4:10.00   x4:11.61   1 
 13 Reighard, Charlie         SR Amherst              4:08.00    4:13.75   1   1   
 14 Meijer, Raymond           FR Amherst              4:07.00   x4:14.81   1 
 15 Fussell, KC               JR Amherst              4:01.00   x4:17.64   2 
 16 Conway, Keith             SO Wesleyan             4:14.00   x4:18.30   1 
 17 Fiedler, Ben              FR Amherst              4:03.00   x4:19.72   2 
 18 Fajnzylber, Jesse         FR Amherst              4:10.00   x4:22.87   1 
 
Men 5000 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Crowley, Dan              SO Amherst             15:05.81   15:20.81    7   
  2 Turissini, Greg           JR Amherst             15:05.00   15:47.29    5   
  3 LaBerge, Maxwell          SR Williams            15:45.00   15:56.90    4   
  4 Kistinger, Kyle           SO Williams            15:25.00   16:03.62    3   
  5 Kirby, Hiroshi            FR Williams            15:45.00  x16:05.21  
  6 Hawkins, Cole             SO Amherst             16:20.00  x16:29.88  
  7 Wohlforth, Sam            FR Amherst             16:29.30  x16:43.06  
  8 Rock, Matthew             SO Williams            16:59.00  x17:29.61  
 -- Fussell, KC               JR Amherst             15:08.00        DNF  
 
Men 110 Meter Hurdles
=====================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1 Pryzant, Reid             SO Williams                          15.28   2.5   7   
  2 Sandel, Jamie             FR Amherst                16.25      16.15   2.5   5   
  3 Flemming, Yuon            JR Wesleyan               16.98      16.89   2.5   4   
 
Men 400 Meter Hurdles
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Sandel, Jamie             FR Amherst                57.00      57.55    7   
  2 Davila, Ezequiel          SO Williams               58.05      58.18    5   
  3 Lee, Chris                SR Williams             1:04.00    1:02.88    4   
  4 Flemming, Yuon            JR Wesleyan             1:01.00    1:03.39    3   
  5 Hale, Peter               FR Williams                       x1:04.76  
  6 Connors, Kevin            FR Amherst              1:01.00    1:07.96    2   
 
Men 3000 Meter Steeplechase
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Seelaus, Jeff             SO Amherst             10:00.00    9:56.98    7   
  2 Connors, Kevin            FR Amherst             10:15.00   10:02.18    5   
  3 Williams, Noah            FR Williams            10:09.00   10:02.82    4   
  4 Folsom, David             FR Williams            10:00.00   10:03.90    3   
 
Men 4x100 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Williams  'A'                                       42.74      43.38    7   
     1) Nowell, Jared JR                2) Raimo, Nolan SO                
     3) Persons, Kevin SO               4) Deaderick, Paul JR             
  2 Amherst  'A'                                        43.54      44.21    5   
     1) Young, Josh FR                  2) Paulino, Javier SR             
     3) Flemming, Khalil SO             4) Matthew, Thomas SO             
 
Men 4x400 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Williams  'A'                                     3:21.83    3:26.37    7   
     1) Owiti, Keith SO                 2) Schneider, Eric JR             
     3) Persons, Kevin SO               4) Yannacone, Steven FR           
  2 Williams  'B'                                     3:25.00   x3:28.53  
     1) Beaudoin, Andrew JR             2) Wolf, Nick SR                  
     3) Burrington, Samuel FR           4) Elek, Lucas FR                 
     5) Sutton, John JR                 6)                                
  3 Amherst  'A'                                      3:27.00    3:32.95    5   
     1) Codola, Nick JR                 2) Harrison, Brent SO             
     3) Sandel, Jamie FR                4) Melton, Matt SR                
  4 Wesleyan  'A'                                                3:41.58    4   
     1) Ameri, Luca JR                  2) Nichols, Noah SR               
     3) Tavarez, Greg SO                4) Flemming, Yuon JR              
     5) Mapoma, Chando SO               6)                                
 
Men High Jump
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Outhwaite, Ian            FR Williams               1.82m      1.83m    6-00.00   7   
     1.63 1.68 1.73 1.78 1.83 1.88 
        P    P    O    O    O  XXX 
  2 Chen, Youle               FR Williams               1.93m      1.83m    6-00.00   5   
     1.63 1.68 1.73 1.78 1.83 1.88 
        P    P    O   XO    O  XXX 
  3 Melton, Matt              SR Amherst                1.65m      1.83m    6-00.00   4   
     1.63 1.68 1.73 1.78 1.83 1.88 
        O    O    O  XXO   XO  XXX 
  4 Raimo, Nolan              SO Williams               1.80m     x1.78m    5-10.00 
     1.63 1.68 1.73 1.78 1.83 
        P    P    O    O  XXX 
 
Men Pole Vault
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Pryzant, Reid             SO Williams               3.65m      3.35m   10-11.75   7   
     1.50 3.05 3.35 3.65 
        P   XO    O  XXX 
  2 Outhwaite, Ian            FR Williams                          1.50m    4-11.00   5   
     1.50 
        O 
 
Men Long Jump
===============================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind           Points
===============================================================================================
  1 Cort, Mark                JR Amherst                6.66m      6.87m   2.2  22-06.50   7   
     6.55m(1.8) 6.25m(2.3) 6.35m(2.0) 6.87m(2.2)      
  2 Drew, LaDarius            JR Wesleyan                          6.42m   1.3  21-00.75   5   
     6.42m(1.3) 5.77m(1.3) 5.97m(-0.2) 6.29m(2.2)      
  3 Hetterich, Stephen        JR Amherst                6.16m      6.38m   0.4  20-11.25   4   
     6.38m(0.4) 6.04m(4.0) 6.13m(0.9) 6.27m(1.5)      
  4 Pryzant, Reid             SO Williams               6.42m      6.35m   3.1  20-10.00   3   
     6.00m(2.4) 6.35m(3.1) FOUL(1.2) FOUL(3.0)      
  5 Flemming, Khalil          SO Amherst                6.43m     x6.20m   3.8  20-04.25 
     6.06m(2.3) 5.88m(1.6) 5.98m(1.2) 6.20m(3.8)      
  6 Raimo, Nolan              SO Williams               6.83m      5.88m   2.4  19-03.50   2   
     PASS      PASS      FOUL(2.1) 5.88m(2.4)      
 
Men Triple Jump
===============================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind           Points
===============================================================================================
  1 Hetterich, Stephen        JR Amherst               13.11m     12.86m   1.8  42-02.25   7   
     FOUL(2.7) FOUL(1.5) FOUL(2.6) 12.86m(1.8)      
  2 Chen, Youle               FR Williams                         12.61m   1.4  41-04.50   5   
     12.15m(1.6) 12.61m(1.4) PASS      PASS           
  3 Raimo, Nolan              SO Williams              12.22m     12.50m   2.1  41-00.25   4   
     12.12m(1.4) 12.18m(0.9) 12.50m(2.1) 12.18m(1.7)      
  4 Outhwaite, Ian            FR Williams              12.07m    x12.32m   1.9  40-05.00 
     12.32m(1.9) 11.76m(1.3) FOUL(1.0) PASS           
  5 Flemming, Khalil          SO Amherst               13.73m     10.39m   1.2  34-01.25   3   
     10.39m(1.2) FOUL(0.9) PASS      PASS           
 
Men Shot Put
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Marcarelli, Matthew       FR Williams              13.12m     13.10m   42-11.75   7   
      13.10m  13.02m  12.56m  FOUL      
  2 Edomwonyi, Agbon          SO Wesleyan              14.69m     12.78m   41-11.25   5   
      FOUL  FOUL  12.78m  FOUL      
  3 Perdoni, Rob              SO Amherst               12.00m     12.58m   41-03.25   4   
      FOUL  11.92m  12.58m  12.26m      
  4 Caldwell, Sam             SO Amherst               12.00m     12.36m   40-06.75   3   
      11.52m  FOUL  12.36m  FOUL      
  5 Lyons, Christopher        FR Williams              12.89m     11.26m   36-11.50   2   
      10.70m  11.26m  10.44m  10.98m      
  6 Hall, Erik                SO Wesleyan              10.23m     10.08m   33-01.00   1   
      10.08m  9.84m  9.90m  8.50m      
  7 Joseph, Olivier           FR Williams               8.56m     x8.60m   28-02.75 
      8.60m  8.20m  7.38m  8.54m      
 
Men Discus Throw
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Edomwonyi, Agbon          SO Wesleyan              41.33m     42.00m     137-09   7   
      39.10m  42.00m  FOUL  FOUL      
  2 Hall, Erik                SO Wesleyan                         32.33m     106-01   5   
      FOUL  FOUL  27.54m  32.33m      
  3 Marcarelli, Matthew       FR Williams              33.40m     32.23m     105-09   4   
      32.23m  FOUL  FOUL  31.32m      
  4 Caldwell, Sam             SO Amherst               30.00m     31.42m     103-01   3   
      30.45m  30.87m  31.42m  25.79m      
  5 Lyons, Christopher        FR Williams              21.73m     27.05m      88-09   2   
      27.05m  27.01m  26.15m  25.33m      
  6 Perdoni, Rob              SO Amherst               30.00m     23.11m      75-10   1   
      22.49m  22.71m  FOUL  23.11m      
 
Men Hammer Throw
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Edomwonyi, Agbon          SO Wesleyan              42.56m     41.34m     135-07   7   
      37.86m  FOUL  41.34m  FOUL      
  2 Joseph, Olivier           FR Williams              38.80m     36.70m     120-05   5   
      FOUL  36.70m  FOUL  33.62m      
  3 Marcarelli, Matthew       FR Williams              39.65m     32.90m     107-11   4   
      FOUL  30.30m  32.90m  32.16m      
  4 Lyons, Christopher        FR Williams              32.89m    x31.96m     104-10 
      31.82m  31.96m  31.84m  FOUL      
  5 Hall, Erik                SO Wesleyan              26.76m     28.32m      92-11   3   
      21.86m  25.58m  28.32m  25.42m      
  6 Caldwell, Sam             SO Amherst               30.00m     24.04m      78-10   2   
      24.04m  23.54m  FOUL  20.30m      
  7 Perdoni, Rob              SO Amherst               30.00m     20.70m      67-11   1   
      20.10m  19.54m  19.42m  20.70m      
 
Men Javelin Throw
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Hall, Erik                SO Wesleyan              41.76m     47.86m     157-00   7   
      43.96m  47.86m  45.06m  44.99m      
  2 Terrell-Perica, Josiah    JR Amherst               56.90m     43.09m     141-04   5   
      PASS  42.07m  43.09m  42.21m      
  3 Kennelly, Dennis          SO Amherst               30.00m     41.02m     134-07   4   
      35.50m  41.02m  32.65m  34.97m      
  4 Sklar, Romey              JR Amherst               36.50m    x40.84m     134-00 
      FOUL  40.84m  37.96m  39.25m      
  5 Outhwaite, Ian            FR Williams                         40.19m     131-10   3   
      36.34m  FOUL  40.19m  FOUL      
  6 Hale, Peter               FR Williams                         35.94m     117-11   2   
      35.94m  FOUL  FOUL  PASS      
  7 Beaudoin, Andrew          JR Williams                        x30.52m     100-01 
      23.79m  30.52m  FOUL  PASS      
  8 Kistinger, Kyle           SO Williams                        x22.16m      72-08 
      22.16m  PASS  PASS  PASS      
  9 Edomwonyi, Agbon          SO Wesleyan                         21.31m      69-11   1   
      21.30m  21.31m  FOUL  PASS      
 
                    Women - Team Rankings - 19 Events Scored
===============================================================================
    1) Williams                   150        2) Wesleyan                  119   
    3) Amherst                    100                                           
 
                    Men - Team Rankings - 19 Events Scored
===============================================================================
    1) Williams                   159        2) Amherst                   128   
    3) Wesleyan                    82